הריון לא מתוכנן עלול לעורר עבור נשים בגיל הפריון מגוון רחב של אתגרים חברתיים, משפחתיים וכלכליים. מסיבה זאת החברה המערבית מעמידה לרשות צעיריה מגוון רחב של אמצעי מניעה שונים ומגוונים, אשר מתאימים לצרכים שונים ולתקופות שונות בחיים. הכרה של מגוון אמצעי מניעה אלו תגדיל את הסיכויים שהבחירה שתעשו תהיה נכונה יותר עבורכם, תענה על הצרכים שלכם בצורה מדויקת יותר ותקטין את הסיכוי שתאלצו להתמודד עם הריון לא מתוכנן. הכתבה הבאה תסקור את אמצעי המניעה הפופולריים והמומלצים ביותר, תתייחס ליתרונות ולחסרונות שלהם ותסייע לכם לעשות את הבחירה המיטבית עבורכם.

קונדום

מדובר באמצעי מניעה חיצוני חד פעמי העשוי לרוב מלטקס ונמצא בשימוש כבר מאות שנים. היתרון הגדול של שימוש בקונדומים הוא שבנוסף למניעת היריון הם מגינים על שני הפרטנרים מפני מגוון רחב של מחלות שמעוברות בעת מגע מיני. יתרון נוסף הוא שניתן לרכוש אותם באופן עצמאי, ללא צורך במרשם או ביקור אצל רופא.

ישנם אנשים אשר אלרגיים ללטקס או אנשים אשר לא אוהבים את התחושה של הקונדום. עבור אותם אנשים מומלץ לבחון את ההיצע הקיים בשוק שכן קיימים קונדומים לאנשים עם אלרגיות ללטקס, קונדומים טבעוניים, קונדומים בטקסטורות שונות כך שמרבית האנשים יוכלו למצוא מוצר אשר עונה על הצרכים שלהם. אם בכל זאת אינכם מסוגלים או מעוניינים להשתמש בקונדום בחנו אמצעי מניעה חלופיים.

אמצעים למניעת הריון

גלולות למניעת הריון

במשך שנים רבות נשים ונערות בכל העולם השתמשו בגלולות למניעת הריון ממגוון רחב של סיבות. עבור חלקן הגלולות סיפקו איזון הורמונלי, עזרו להסדיר מחזור לא סדיר, להפחית כאבי מחזור וכמובן, למנוע היריון לא מתוכנן.

עבור רבות מדובר במוצר נוח לשימוש אך אחרות לא ששו לקחת תרופה הורמונלית על בסיס יומיומי והעלו חשש בדבר תופעות הלוואי האפשריות בטווח הארוך. כמו כן, בעת שימוש בגלולות למניעת הריון חשוב מאוד לקחת אותן באופן יומיומי ולא לדלג על אף יום שכן אפילו החסרה של כדור אחד בחודש תשבש את היעילות של הגלולה ועשויה להסתיים בהיריון לא מתוכנן.

התקן תוך רחמי

התקן תוך רחמי הוא מכשיר קטן בצורת האות 'T', אשר מוחדר לרחם של האישה על ידי רופא או רופאה ומשחרר חומר אשר קוטל זרע. אמצעי מניעה זה אינו פופולרי בקרב נשים צעירות, עם זאת בשל יתרונותיו המובהקים גורמי בריאות בעולם מעודדים את השימוש בו בקרב כלל הגילאים.

התקן תוך רחמי יעיל יותר במניעה של הריונות לא רצויים בהשוואה לגלולה. לאישה שמשתמשת בגלולות למניעת היריון יש סיכוי של 9% להיכנס להריון לא מתוכנן, לעומת זאת הסיכוי של אישה עם התקן תוך רחמי להרות עומד על 1% בלבד. כמו כן, עצם העובדה שרופא מחדיר את ההתקן התוך רחמי אחת לכמה שנים, מורידה מהאישה הרבה התעסקות יומיומית. בנוסף לכל זאת, תופעות הלוואי של ההתקנים התוך רחמיים הן לרוב מינימליות.

אמצעי מניעה קבועים

אנשים אשר אינם מעוניינים להביא ילדים לעולם או אינם מעוניינים להביא ילדים נוספים לעולם יכולים לעבור הליך חד פעמי בלתי הפיך אשר ימנע מהם את הצורך להתעסק באמצעים למניעת היריון. עבור נשים ישנן שתי אפשרויות עיקריות: קשירת חצוצרות או החדרת סליל אשר סותם למעשה את החצוצרות. עבור גברים מדובר לרוב בהליך כירורגי לקשירת צינור הזרע.

בעוד היריון יכול להיות דבר נפלא, היריון לא מתוכנן או לא רצוי הוא אתגר לא פשוט אשר יכול להשפיע על מהלך חיים שלמים של אנשים רבים. מסיבה זאת חשוב מאוד לגלות אחריות ולבחור בקפידה את אמצעי המניעה היעיל ביותר והמתאים ביותר לצרכים שלכם ולסגנון החיים שלכם.