לאורך ההיסטוריה רוב החברה האנושית ראתה בהיריון מאורע חיובי אשר שימח את כל המעגל החברתי והמשפחתי של האישה ההרה. בעת ההיא הפלה יזומה הייתה בגדר טאבו וכלל לא עמדה על הפרק, רצונה של האישה ההרה לא היה שיקול. בעת המודרנית לעומת זאת, במקביל לעלייה במעמד האישה וההבנה כי תכנון משפחתי יועיל לכלל החברה, הפלה יזומה הינה פרוצדורה מקובלת אשר מסייעת למשפחות ונשים רבות. מדוע אם כן נשים מסוימות יבקשו להפסיק את ההיריון, כיצד עושים זאת ומה חשוב לדעת? כל זאת תוכלו לגלות בכתבה שלפניכם.

סיבות להפסקת הריון בצורה יזומה

ישנן סיבות רבות ומגוונות שבגינן נשים יעדיפו לעבור הפלה יזומה, ולעיתים עבור נשים מסוימות מדובר בשילוב של מספר גורמים. עם זאת ניתן למנות שלוש סיבות עיקריות אשר בגינן מרבית הנשים ישקלו לסיים את הריונן :

  • הריון לא מתוכנן – בעת המודרנית עומדים לרשות צעירים בגיל הפוריות אמצעי מניעה רבים ומגוונים, החל מקונדומים, התקנים תוך רחמיים וגלולות למניעת הריון. יחד עם זאת לעיתים באוכלוסיות מסוימות החינוך המיני לוקה בחסר והבנה לא נכונה לגבי אופן השימוש באמצעים שכאלה או הימנעות משימוש באמצעי מניעה עלולה להוביל להריון לא מתכונן. הריון שכזה בגיל צעיר או ללא גב כלכלי ומשפחתי עשוי להיות מורכב ולעיתים נשים אלו יבחרו לעבור הפלה.

הפלה יזומה
  • פוטנציאל גבוה למום מולד בעובר – גם נשים שנכנסו להריון באופן יזום עלולות לבחור לעשות הפלה. אם במהלך אחת הבדיקות עולה כי העובר סובל ממום מולד או מחלה תורשתית הורים מסוימים ישקלו לסיים את ההיריון לאור הקשיים בגידול ילד או ילדה אשר סובלים ממום ומחלה שכזאת ובעיקר לאור החשש כי בנם או בתם לא יוכלו להנות מאיכות חיים מספקת או אף יסבלו מכאבים קשים או בידוד חברתי.

 

  • הריון אשר מעמיד את חיי האם בסכנה – גם אם העובר בריא לחלוטין לעיתים האם עצמה חלשה. הריון הוא אומנם תהליך טבעי אך הוא הוא אינו פשוט כלל ולעיתים עלול להיות תובעני ביותר ולגרום לנזק גופני ו\או נפשי. במקרים בהם קיים חשש כי ההיריון עלול לדרדר את בריאות האם בצורה בלתי הפיכה או אף לסכן את חייה חשוב לשקול ברצינות את האפשרות לסיים את ההיריון כל עוד ניתן לעשות זאת.

סוגים של הפלות יזומות

הגורם העיקרי המשפיע על סוג ההפלה היזומה שאישה תעבור הוא השלב בו נמצא ההיריון. במהלך 72 השעות שלאחר קיום יחסי מין קיימת אפשרות לקחת גלולות היום שאחרי. עם זאת כדאי להתייעץ עם רופא או רוקח שכן עבור נשים עם מחלות רקע מסוימות גלולה שכזאת אינה בהכרח מתאימה. עד השבוע ה-7 או ה-9 של ההיריון ניתן עדיין לעשות הפלה באמצעות תרופה שנרשמת על ידי רופא. עד השבוע ה-22 ההפלה נעשית בהליך כירורגי שנעשה דרך צוואר הרחם ונקרא "גרידה". מעבר לשבוע ה-23 הפסקת ההיריון למעשה מהווה "לידה שקטה"

מהו ההליך שצריך לעבור על מנת להפסיק הריון

על מנת לעבור הפלה בארץ יש לקבל אישור של ועדה להפסקת היריון. במסגרת הליך זה לרוב תפגוש האישה ההרה עובדת סוציאלית אשר תוודא כי האישה כשרה נפשית כדי לקבל את ההחלטה ובטוחה בהחלטה שלה. עבור נשים עד גיל 33 המדינה תממן את עלות ההפלה אשר תיערך רק במוסד רפואי שקיבל אישור ממשרד הבריאות לבצע הפלות.

הפלה אשר מתבצעת בהקשרים מסוימים עשויה להציל חיים ולסייע למשפחות וקהילות רבות. לכן בין אם מדובר בהריון מתוכנן ומיוחל שהסתבך או הריון לא צפוי אשר הפתיע את המעורבים חשוב מאוד להקדיש מחשבה מעמיקה לנושא ולקבל החלטה בהקדם.