לאורך ההיסטוריה נעזרו נשים בשיטות שונות ומשונות על מנת לגלות אם הן הרות. נשים בעת העתיקה למשל הטילו את מימיהן על שקים של חיטה ושעורה ובשנות ה- 30 פיתח מדען דרום אפריקאי שיטה לבדיקת היריון באמצעות צפרדעים! בעת המודרנית, למרבה המזל, קיימות בדיקות היריון ביתיות, בדיקות דם לניטור שינויים הורמונליים ובדיקות אולטרסאונד לבחינת תכולת הרחם וכמובן אנו יודעים כיום על קיומם של סימנים רבים בגוף האישה שיכולים לספק לה מידע רב עוד לפני שתיעזר באמצעים חיצוניים.

מדוע חשוב שכל אישה תדע לזהות סימנים מוקדמים להיריון?

כיום ידוע כי חשוב שכל אישה תכיר את סימני ההיריון הנפוצים ותהיה ערה לשינויים המתרחשים בגופה. היכרות כזאת תסייע לזהות את ההיריון בהקדם. גילוי מוקדם של היריון חשוב ביותר במקרים שבהם האישה מעוניינת להפסיק את ההיריון, שכן הפסקת היריון לרוב תהיה קלה יותר בשלבי ההיריון המוקדמים. במקרה והאישה ההרה רוצה להמשיך בהיריון, כדאי לאבחן את ההיריון בהקדם על מנת לערוך שינויים נדרשים בסגנון החיים, להחליף תרופות מסוימות להימנע מעישון ואלכוהול וכדומה..

תסמיני הריון

סימנים שונים אצל נשים שונות

היריון מתבטא אצל נשים שונות באופן שונה ולכן ניתן למצוא מגוון רחב של סימנים המהווים אינדיקציה לקיומו של היריון. עם זאת ניתן למנות מספר סימנים נפוצים שמרבית הנשים יחוו לפחות חלק מהם בשלבי ההיריון המוקדמים. אם את חווה חלק מהסימנים אלו כדאי שתשקלי לעבור בדיקת היריון ביתית או בדיקת דם.

סימנים העשויים להעיד על היריון:

  1. מחזור חודשי מאחר – כאשר מדובר בנשים עם מחזור חודשי סדיר, כל איחור של המחזור החודשי ישר יעורר את החשד כי מדובר למעשה בהיריון. במקרים רבים זהו באמת המקרה אך חשוב לדעת כי לעיתים בעקבות מצבים של לחץ או שינויים קיצוניים בהרגלי האכילה תדירות המחזור עשויה להשתנות.

 

  1. סימנים בתחושות התאבון – במרבית הסרטים וסדרות הטלוויזיה שרואים בימינו, אפשר לקבוע באופן חד משמעי שאם אישה מקיאה בבוקר, היא בהיריון ואין צורך בשום בדיקות נוספות. בחיים האמיתיים, בחילה או הקאה בבוקר אינה אינדיקציה מספקת בפני עצמה, אך בהחלט יש אמת בקלישאה הטלוויזיונית הזאת. בשלבי ההיריון המוקדמים נשים רבות סובלות מבחילות ואף הקאות. בנוסף, נשים רבות מדווחות על שינויים ברמות התאבון שלהם, ועל שינויים בהעדפות המזון שלהם. כך שאם לפתע מתחשק לך מאכל שלרוב מעורר בך קבס קשה, יתכן שמדובר בסממן שמעיד על כך שאת בשלבי ההיריון המוקדמים.

 

  1. סימנים בשדיים – כבר בשבוע הראשון לאחר ההפריה נשים עשויות להבחין בשינויים בשדיים. שינויים אלו כוללים תחושת גודש בחזה, תחושה של שדיים נפוחים יותר או כבדים יותר, ורידים בולטים יותר, רגישות למגע ואף כאבים. בנוסף העטרות עשויות לשנות גוון ולקבל צבע כהה יותר. ישנן נשים שחוות סימפטומים אלו במידה מסוימת לפני כל מחזור, אך לאחר הפריה לרוב התסמינים הללו יופיעו יותר מהרגיל.

 

  1. עייפות ותחושות חולשה – היריון הוא תהליך אינטנסיבי שדורש מהגוף אנרגיה רבה, ומסיבה זאת נשים רבות ירגישו במהלך ההיריון תחושות עייפות, חולשה ואף סחרחורות. תחושות אלו יהיו נפוצות במיוחד בתחילת ההיריון, בעוד הגוף מסתגל למצב החדש, ובסוף ההיריון. יחד עם זאת קיימות עוד סיבות בגינן נשים עשויות לחוש תחושות עייפות, חולשה או סחרחורות כאשר הנפוצה שבהם היא אנמיה. אם אינך סובלת מאנמיה בדרך כלל ולא ערכת אף שינוי קיצוני בתזונה שלך בתקופה האחרונה, בהחלט יתכן כי מדובר בסימן המעיד על היריון.

 

בין אם את רוצה להיכנס להיריון או מעדיפה להימנע מכך, היכרות טובה עם הגוף שלך תסייע לך רבות. שימי לב לשינויים שחלים בגוף שלך לפני כל מחזור, זכרי שלשינויים באורך החיים יש השפעה על הגוף, ובמקרה של כל חשד, אל תהססי לפנות לרופא כדי לקבל מידע נוסף.